Hormonzavar? Bőrprobléma?
Kozmetikus pályám alatt sokszor találkoztam már olyan bőrproblémával, hogy nem csak a tünetet, hanem a lehetséges fennálló „betegséget’” próbáltuk megkeresni, megtalálni.
Ehhez természetesen kicsit hozzá járulnak kozmetikai és egészségügyi ismereteim is, ezáltal könnyebben felismerek bizonyos elváltozásokat.
Sikerült már kiszűrnünk már PCOS betegséget, ételallergiát, pajzsmirigy alul működést is.
Írásomban a hormonváltozások lehetséges zavarait fogom picit áttekinthetőbben összefoglalni.
Pajzsmirigy alul működés:
Amennyiben a vendég elmondása szerint elég folyadékot visz be szervezetébe, arckrémeit közösen és gondosan választottuk meg, és a lehető leghidratáltabbnak kellene lennie a bőrének, használtunk enzimes hámlasztókat, és a hidratáló kezelések után is még száraz érdes a bőre, feszítő érzést érez, pedig korábban akár egy zsírosabb bőrtípusa volt, akkor joggal kezdhetünk el gyanakodni, hogy a probléma belülről indul.
Ha az anamnézis felvételénél panaszkodik a vendég, hogy hullik a haja, felszedett pár kilogrammot és főleg a hasára hízik, de akár a bőre máshol is száraz, repedezett, akkor mindenféleképpen szoktam javasolni egy pajzsmirigy szint mérést.
Ilyenkor jó megnézni a TSH, T3,T4 szintet.
Amennyiben a pajzsmirigy tényleg alul működik, abban az esetben érdemes felkeresni egy szakorvost, aki a megfelelő kezeléssel beállítja a pajzsmirigy működését.
Az ösztrogénszint megváltozása is okozhatja a dehidratált bőrtünetet, főleg a változó korban lévő hölgyeknél fordul elő.
Xanthelasma: a szemhéjon jelentkező sárgás csomó.
A szakirodalmak szerint a magas koleszterin szint okozhatja.
De akár állhat hormonelváltozás vagy egy alul működő pajzsmirigy is a háttérben.
IR/PCO/Inzulinrezisztencia:
Általában az androgének (tesztoszteron, DHEA) fokozott jelenléte okozza a panaszt.
Ha a vendégnek gyulladt, pattanásos a bőre, különösen ciklus előtt (lehetséges tesztoszteron szint emelkedés)miatt rosszabb a bőrképe, akkor fennáll egy policisztás ovárium szindróma (PCOS)(policisztás petefészek) gyanúja.
Egy folyamatosan fennálló aknés gyulladás esetén ez nem csak egy egyszerű serdülőkori pattanás, főleg ha fiatal felnőtteknél jelentkezik akik a 30-as éveik elején járnak.
A PCOS gyakran társul egy inzulinresztenciával is, ami mindenképpen szakorvosi kezelést igényel.
A rosaceás bőrtípusnál is előfordulhat, hogy az arc két oldali gyulladása mögött valamilyen hormonális elváltozás áll.
Lehet ez akár a PCOS miatt, kortizol-hiány okozhatja, vagy előfordulhat a menopauze idején.
Kezelhetjük tehát mind az aknét, mind a rosaceat, de ha ilyen jellegű problémával állunk szembe a kozmetikus keze nem végtelen, mindenképpen belülről is orvosolni kell a kiinduló problémát.
Ez azért is nagyon fontos, mert a kettő együtt fog eredményt hozni.
A csak kozmetikai kezelés nem fog kellő eredményt hozni.
Így joggal kérdezheti majd a vendég, hogy ha nem lát változást, miért is járjon kozmetikushoz?
Ez így van, de ameddig a hormonelváltozás nincs endokrinológus által kezelve, beállítva, ameddig nem történt meg a javasolt diéta betartása, ameddig a vendég nem hajlandó az életmódváltásra, addig sajnos mi még a „csoda krémeinkkel” sem tudunk tökéletes bőrképet varázsolni.